Din oppgave som foresatt
Det er vårt ansvar at dette foregår på en faglig riktig måte, mens du som foresatt har viktige oppgaver, for eksempel ved undersøkelsen av barnet, blodprøver, røntgen- og ultralydundersøkelser og lignende.
Kanskje er Eik allergisk mot noe? Det finnes nemlig mange forskjellige ting man kan reagere på, for eksempel mat, dyr eller pollen. Derfor skal Eik ta en test for å finne ut akkurat hva kroppen reagerer på. Eik er litt spent, men også nysgjerrig. Hva mon tro testen vil vise?


Foto: Helgelandssykehuset
Etter å ha snakket med legen, har Eik og de voksne funnet ut hva det skal testes for. Det finnes nemlig både ting i luften og ting man kan spise som kroppen kan reagere på. Nå er det klart for prikktesten. Eik vil gjerne sitte trygt i fanget mens det skjer, og det er helt lov. Eik får selv velge hvor det føles best å sitte, slik at det kjennes så trygt og godt som mulig mens testen tas.

Foto: Helgelandssykehuset
Først tegner sykepleier små merker på pelsen til Eik. Det er for å huske hva som testes på hvert sted.
Så forteller sykepleier at de også tar en positiv kontroll og en negativ kontroll. Det høres kanskje litt rart ut. Er det ikke merkelig å være allergisk mot noe som er “positivt”? Men her betyr det bare at kroppen skal reagere litt, så man kan se at testen virker som den skal. Den negative kontrollen skal derimot ikke gi noen reaksjon.
Slik kan de sammenligne og finne ut akkurat hva Eik reagerer på.

Sykepleier drypper små dråper på pelsen til Eik. Det kjennes litt kaldt, fordi dråpene har stått i kjøleskapet.
Nå er det viktig at Eik sitter helt musestille, så dråpene får ligge akkurat der de skal. Kanskje Eik kan leke statue en liten stund? Det pleier å gå veldig fint!

Foto: Helgelandssykehuset
I hver lille dråpe bruker sykepleier en liten pinne som heter lansett. Den lager et bitte lite prikk helt ytterst i huden. Eik kjenner det så vidt – et lite «prikk!» – og så er det over igjen på et øyeblikk. Faktisk går det fortere enn en promp!

Foto: Helgelandssykehuset
Nå må Eik vente en liten stund, så kroppen får tid til å reagere. Det kan begynne å klø litt på armene, nesten som små myggestikk. Eik har veldig lyst til å klø, men husker hva sykepleier sa og lar være.
I stedet finner Eik på noe annet å gjøre mens tiden går – kanskje leke litt, telle prikker eller bare sitte stille og slappe av. Snart er ventetiden over!

Foto: Helgelandssykehuset
Ventetiden er over, og Eik får komme inn til sykepleier igjen. Nå kan de se hva kroppen har sagt.
Sykepleier tegner små sirkler rundt prikkene som har dukket opp på armene. Noen av dem har blitt litt større, og det betyr at kroppen til Eik reagerer. Det ser ut som Eik er litt allergisk. Sånn er det bare – noen elger er allergiske, og andre er ikke. Men nå har Eik fått et svar, og det er jo egentlig ganske fint.
Kanskje det forklarer hvorfor det kiler sånn i nesa og blir ekstra mye nysing når våren kommer.

Foto: Helgelandssykehuset
Nå som Eik er ferdig, står elgen overfor et stort valg. Hva skal Eik velge fra premieskuffen? Det er jo så mye spennende der!
Eik kikker lenge og velger til slutt noe som føles helt riktig. Sykepleier smiler og sier at Eik har vært skikkelig modig og klart noe som først føltes litt vanskelig. Det er fint å tenke på hver gang Eik ser på premien – at dette klarte elgen så bra.