Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Endoskopisk undersøkelse av øvre luftveier, Sandnessjøen

For å kartlegge de øvre luftveiene gjøres undersøkelse gjennom nesen med et fleksibelt endoskop. På den måten kan man undersøke nese, svelg, strupe og den øvre åpningen til spiserøret. Dersom man finner områder i slimhinnen som bør undersøkes nærmere, kan det være aktuelt å ta vevsprøve.

Før

Dersom du skal gjennomføre undersøkelsen uten narkose, trenger du ikke å gjøre noen forberedelser.

Dersom du skal ha narkose i forbindelse med denne undersøkelsen, må du faste. Det vil si ikke spise fra midnatt natten før undersøkelsen. Normalt kan du fortsette med dine faste medisiner dersom du ikke har fått annen beskjed.

Under

Undersøkelsen kan foregå både i våken tilstand og i narkose. Vanligvis er du våken og sitter i en stol. Du får lokalbedøvelse i nese og svelg. Mange synes lokalbedøvelsen smaker vondt.

Vi fører et tynt fleksibelt skop inn i nesen, videre bak i svelget og ned til strupen. Dersom undersøkelsen gjøres i narkose bruker man vanligvis andre typer instrumenter.

Undersøkelsen gjør vanligvis ikke vondt, men noen kan brekke seg når skopet kommer bak i halsen.

Undersøkelsen varer i få minutter hvis du er våken og noe lenger dersom den gjøres i narkose.

Etter

Du bør unngå å spise og drikke én time etter undersøkelsen hvis du har fått lokalbedøvelse.

Du får ofte resultatet samme dag. Dersom det er tatt vevsprøver, vil svaret komme i løpet av 1–3 uker.

Vær oppmerksom

Ved våken undersøkelse er det vanligvis ingen bivirkninger utover at lokalbedøvelsen kan virke i noen timer etter at undersøkelsen er over.

Kontakt

Helgelandssykehuset Sandnessjøen Øre-nese-hals poliklinikk, Sandnessjøen

Kontakt Øre-nese-hals poliklinikk, Sandnessjøen
En bygning med rødt tak

Helgelandssykehuset Sandnessjøen

Prestmarkvn. 1

8800 Sandnessjøen

Transport

Parkeringsplass ved sykehuset har avgiftsparkering.

Reiser du til eller fra offentlig godkjent behandling, har du rett til å få dekket nødvendige utgifter til reise. Vi har også egen buss, Helseekspressen, som går fra Brønnøysund til Mo i Rana via Sandnessjøen og Mosjøen, tur/retur. Bussen er bemannet med helsepersonell og kjører hver ukedag.​

Ring 05515 for å bestille plass på Helseekspressen

Les mer om pasientreiser på Helgeland

Praktisk informasjon

​Besøkstid på sengeposter: 14.00 - 15.00 og 19.00 - 20.00 - alle dager.

Kantina​​ er på plan 2, og har alltid et godt utvalg, med varm lunsj og middag.

Her finner du mer informasjon om kantina i Sandnessjøen.

​Sykehuset har portør for de som trenger assistanse for å komme seg til avdelingene. Rullestoler er å finne ved hovedinngangen.

Gjestenettet heter HN-gjest, og krever ingen passord.

​Se Kontakt oss nederst på siden.

Overnatting for pårørende av alvorlig syke.  

Huset er en eldre enebolig som er totalrenovert.  Huset har 4 doble soverom samt kjøkken, stuer, bad og garderober.  Prisen for leie er  kr. 300.- pr rom pr natt.  Bruken av huset er basert på «selvbetjening».

Pårørendehuset drives av en egen stiftelse.  Det er satt kriterier for hvem som får tilbud om overnatting. Ta kontakt med sengeposten hvis du har behov for overnatting. 

Mobiltelefon kan benyttes på de fleste avdelinger i sykehuset med unntak av på røntgenavdelingen og andre avdelinger med mye sensitivt utstyr. Se merking.

Teleslynge er tilgjengelig ved behov.