Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
Kuldebrille, Mosjøen
Ved øyeoperasjoner kan det oppstå små blødninger. Dersom disse småblødningene går ut i vevet, blir det hevelse og blåfarge rundt øynene. Dette er ikke farlig, men kan kjennes ubehagelig. For å minske dette ubehaget behandler vi med kuldebrille. Disse brillene er laget i myk plast og er fylt med en flytende masse som stivner når de legges i fryseren.
Før
Det kreves ingen forberedelse før denne undersøkelsen.
Under
Du får ligge i en god stol mens behandlingen pågår. Begge øynene dine blir dekket med en myk gasklut slik at det ikke skal bli ubehagelig kaldt på huden. Kuldebrillen festes med en borrelås på baksiden av hodet. Du får et teppe rundt deg slik at du ikke blir nedkjølt i kroppen.
Denne behandlingen er ikke smertefull, men det kan kjennes kaldt på huden rundt øynene. Under behandlingen ser du ikke noe da kuldebrillen dekker begge øynene. For noen kan dette oppleves litt ubehagelig, men vi er sammen med deg hele tiden mens behandlingen foregår.
Etter
Etter behandlingen med kuldebrille kan du reise hjem.
Ved sykehuset er det to parkeringsområder. Parkering ved begge er gratis.
Reiser du til eller fra offentlig godkjent behandling, har du rett til å få dekket nødvendige utgifter til reise. Vi har også egen buss, Helseekspressen, som går fra Brønnøysund til Mo i Rana via Sandnessjøen og Mosjøen, tur/retur. Bussen er bemannet med helsepersonell og kjører hver ukedag.
Mobiltelefon kan benyttes på de fleste avdelinger i sykehuset med unntak av på røntgenavdelingen og andre avdelinger med mye sensitivt utstyr. Se merking.