Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
Spyttkjertelstein, fjerning med operasjon, Sandnessjøen
Spyttstein dannes som resultat av krystallisering av salter og mineraler i en spyttkjertel eller i spyttkjertelens utførselsgang. En slik stein kan blokkere utførselsgangen og gi hevelse, smerter og betennelser.
Henvisning og vurdering
Fastlegen henviser til øre-nese-halsspesialist.
Alle henvisninger bør inneholde:
Aktuell sykehistorie
Relevante tidligere og nåværende sykdommer
Kliniske funn
Resultater av relevante tilleggsundersøkelser
Oppdatert medikamentoversikt
(Ved bruk av malen «den gode henvisning» som er integrert i de fleste elektroniske pasientjournalsystemene er overnevnte punkter dekket)
I henvisninger til psykiatrien er det i tillegg viktig med
tidligere psykiatrisk sykehistorie og ev tidligere behandling
rusanamnese
funksjonsnivå sosialt/familiært
omsorg for barn
arbeidssituasjon ev sykemelding/annen trygdeytelse
Det er viktig at du er frisk før operasjonen. Ta kontakt hvis du er i tvil.
Hygiene
For å minske risikoen for infeksjoner må du dusje og vaske håret kvelden før operasjonen.
Medisiner
Dersom du bruker blodfortynnende medisin som Marevan og Albyl-E, og dette ikke er avklart på forhånd, må du kontakte avdelingen senest 10 dager før operasjonen.
Under
Operasjonsdagen
Du skal ta faste medisiner om morgenen som vanlig.
Selve operasjonen gjøres i lokalbebedøvelse og varer fra 30 til 60 minutter.
Etter
Etter operasjonen vil du få informasjon av legen.
Du kan dra hjem etter operasjonen, og det kan være aktuelt med sykmelding. Legen vurderer dette.
Smertestillende
Lokalbedøvelsen vil gå ut et par timer etter operasjonen. Du kan trenge smertestillende i noen dager. Dersom du har smerter, kan du ta smertestillende tabletter som paracetamol eller ibuprofen. Følg doseringen som er anbefalt på pakken.
Blødning
For å minske risikoen for blødning, skal du holde deg i ro dagen etter inngrepet. Unngå trening eller annen tung fysisk aktivitet på operasjonsdagen og dagen etter.
Mat og drikke
Mat og drikke bør være avkjølt eller kald på operasjonsdagen for å minske ubehag og risiko for blødning. Du bør vente med å spise i et par timer til lokalbedøvelsen har gått ut.
Vi anbefaler deg å skylle munnen med vann etter måltidene i noen dager etter operasjonen. Dette for at matrester ikke skal legge seg i såret.
Vær oppmerksom
Blødning og infeksjoner kan oppstå og du skal kontakte behandlingsstedet ved komplikasjoner.
Parkeringsplass ved sykehuset har avgiftsparkering.
Reiser du til eller fra offentlig godkjent behandling, har du rett til å få dekket nødvendige utgifter til reise. Vi har også egen buss, Helseekspressen, som går fra Brønnøysund til Mo i Rana via Sandnessjøen og Mosjøen, tur/retur. Bussen er bemannet med helsepersonell og kjører hver ukedag.
Huset er en eldre enebolig som er totalrenovert. Huset har 4 doble soverom samt kjøkken, stuer, bad og garderober. Prisen for leie er kr. 300.- pr rom pr natt. Bruken av huset er basert på «selvbetjening».
Pårørendehuset drives av en egen stiftelse. Det er satt kriterier for hvem som får tilbud om overnatting. Ta kontakt med sengeposten hvis du har behov for overnatting.
Mobiltelefon kan benyttes på de fleste avdelinger i sykehuset med unntak av på røntgenavdelingen og andre avdelinger med mye sensitivt utstyr. Se merking.